Notebook MSI Modern 14 16GB/512GB (9S7-14S122-652) - Silver
Code: 6850
1,799.95 ₾ 1,599.95 ₾
  • Pick up from a
    MetroMart Shop
    Order on the site,
    pick up in an hour
    Check if available
  • Delivery to your address
    Free Delivery on orders from 99 GEL
Specifications for Notebook MSI Modern 14 16GB/512GB (9S7-14S122-652) - Silver
Type Business/Home
Model/Part Number 9S7-14S122-652
Screen Refresh Rate 60 Hz
Memory Frequency 3200 MHz
Memory Interface M.2
HDD/SSD/Flash Capacity 512 GB
Microphone Yes
Card Reader Yes
USB Type-C Yes
Color Silver
Display Diagonal 14"
Display Resolution 1920x1080 FullHD
Display Type IPS
Picture Format 16:9
Display Brightness (cd/m²) 250
CPU Intel Core i5
CPU Model 1334U
CPU Series Raptor Lake
Number of CPU Cores/Threads 10 Cores 12 Threads
CPU Frequency (GHz) 3.40 GHz
CPU Boost Speed (GHz) 4.60 GHz
CPU Cache 12 MB
Memory (RAM) 16 GB
Memory (RAM) Type DDR4
HDD/SSD/Flash SSD
Graphics Adapter Type Integrated
Graphics Adapter Brand Intel
Graphics Adapter Model Intel Iris Xe Graphics
Sound System Stereo
Number of Speakers 2
3.5 mm Audio Out Yes
HDMI Yes
USB 3.2 3
RJ-45 (LAN) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Width (mm) 323.9
Depth (mm) 217.2
Height (mm) 19.9
Weight (kg) 1.5
Characteristics of Notebook MSI Modern 14 16GB/512GB (9S7-14S122-652) - Silver
  • Main characteristics
    Manufacturer
    Brand
    MSI
    Display
    Display Diagonal
    14"
    Display Resolution
    1920x1080 FullHD
    Display Type
    IPS
    Picture Format
    16:9
    Display Brightness (cd/m²)
    250
    Processor
    CPU
    Intel Core i5
    CPU Model
    1334U
    CPU Series
    Raptor Lake
    Number of CPU Cores/Threads
    10 Cores 12 Threads
    CPU Frequency (GHz)
    3.40 GHz
    CPU Boost Speed (GHz)
    4.60 GHz
    CPU Cache
    12 MB
    Memory
    Memory (RAM)
    16 GB
    Memory (RAM) Type
    DDR4
    HDD/SSD/Flash
    SSD
    Graphic adapter
    Graphics Adapter Type
    Integrated
    Graphics Adapter Brand
    Intel
    Graphics Adapter Model
    Intel Iris Xe Graphics
    Communication
    RJ-45 (LAN)
    Yes
    Bluetooth
    Yes
    Wi-Fi
    Connectivity
    HDMI High-sharpness multimedia interface
    USB 3.2
    3
    Sound
    Sound System
    Stereo
    Number of Speakers
    2
    3.5 mm Audio Out
    Size & Weight
    Depth (mm), millimeter
    217.2
    Height (mm), millimeter
    19.9
    Weight (kg), kilogram
    1.5
    Width (mm), millimeter
    General characteristics
    Model/Part Number
    9S7-14S122-652
    Screen Refresh Rate
    60 Hz
    Memory Frequency
    3200 MHz